Dokładny kalkulator BMI online

Supplied by BMI Calculator USA

Co to jest wskaźnik BMI?

BMI (ang. Body Mass Index) jest to wskaźnik, którego celem jest obliczenie własnego wskaźnika masy ciała. Wartość BMI wyliczamy za pomocą prostego równania, które wykorzystuje masę ciała oraz wzrost.

Co to jest kalkulator BMI?

Kalkulator BMI to narzędzie, dzięki któremu w szybki i dostępny sposób możemy  obliczyć nasz wskaźnik BMI.

Jak działa kalkulator BMI?

Wystarczy wpisać odpowiednie parametry w naszym kalkulatorze BMI by program automatycznie podał Twój współczynnik masy ciała.

Współczynnik ten jest wykorzystywany do oceny ryzyka rozwoju chorób związanych np. z nadmierną masą ciała (choroba wieńcowa, miażdżyca, cukrzyca czy udary mózgu).

Aby obliczyć indeks masy ciała, skorzystaj z kalkulatora BMI i wpisz do tabelki swój wzrost i wagę. 

Normy wskaźnika BMI zostały sporządzone przez Światową Organizację Zdrowia (ang. WHO) i zawierają się w przedziale od 18,5 do 24,9.

 Obecnie przyjmuje on następujące wartości:

 • poniżej 16 → wygłodzenie 
 • od 16 do 16,99 → wychudzenie
 • od 17 do 18,49 → niedowaga
 • od 18,5 do 24,99 → waga prawidłowa
 • od 25 do 29,99 → nadwaga
 • od 30 do 34,99 → otyłość I stopnia
 • od 35 do 39,99 → otyłość II stopnia (tzw. Kliniczna)
 • od 40 wzwyż → otyłość III stopnia

BMI u sportowców

Warto dodać, że współczynnik BMI jest rekomendowany nie dla wszystkich. Mówimy tutaj o sportowcach, którzy często mają zawyżoną wagę ze względu na dużą ilość tkanki mięśniowej.

BMI u dzieci oraz kobiet w ciąży

Z uwagi na to, że kalkulator BMI mówi nam tylko o tym jak wygląda stosunek masy ciała do wzrostu, są pewne przypadki, w których to się nie sprawdza. Tak jak u sportowców, to dotyczy również kobiet w ciąży oraz dzieci do 14 roku życia.

Wskaźnik Queteleta II (bo tak inaczej nazywamy BMI) służy do określania stanu tkanki tłuszczowej w naszym organizmie. A dzięki naszemu kalkulatorowi BMI zawsze jesteś w stanie kontrolować swoją masę ciała, a wyniki niezależnie od płci są interpretowane podobnie.

Chcesz skonsultować wyniki z naszym dietetykiem i dopasować dietę pudełkową? Napisz do nas maila na catering@eatlovers.eu

Dostępny na naszej stronie kalkulator BMI służy do obliczenia wskaźnika określającego stan Twojego organizmu pod kątem analizy masy ciała. Indeks wykorzystywany jest do oznaczenia kondycji zdrowotnej związanej z wagą oraz profilowania ryzyka pojawienia się chorób wynikających z nadmiernej bądź niedostatecznej masy ciała. Nasz bardzo dokładny kalkulator pozwala na wygodne, precyzyjne i szybkie obliczenie BMI, dzięki czemu zdobędziesz istotną wiedzę o stanie zdrowia oraz łatwiej dobierzesz odpowiednią dietę i treningi, które pomogą Ci w uzyskaniu wartości uważanej za prawidłową i zgodną z normami określonymi przez Światową Organizację Zdrowia. W ustaleniu zapotrzebowania kalorycznego uwzględniającego zrzucenie kilogramów bądź przybranie na wadze wsparcie zapewnia natomiast zaawansowany kalkulator kalorii.

Jak obliczyć wskaźnik BMI?

Aby wyliczyć wskaźnik BMI, potrzebne będzie podanie w formularzu następujących informacji:

 • wiek,
 • płeć,
 • aktualna masa ciała,
 • wzrost.

Wymagane wartości wprowadź w określone pola i zaczekaj na pojawienie się wyniku. Pożądane wskaźniki otrzymuje się poprzez podzielenie wagi w kilogramach przez wzrost podany w metrach i podniesiony do kwadratu. Nasz kalkulator online pozwoli Ci na sprawne i bardzo komfortowe określenie obecnej masy ciała oraz pokaże, czy mieści się ona w prawidłowych zakresach.

Wskaźnik BMI – o czym informuje?

Na czym dokładnie polega, co to jest wskaźnik BMI i jak go obliczać? Indeks ten definiuje stosunek masy ciała do wzrostu. Im wyższa jego wartość, którą wyliczy kalkulator, tym większe prawdopodobieństwo, że Twoja waga jest zbyt duża, a co za tym idzie, może powodować zaistnienie wielu chorób, na przykład miażdżycy, nadciśnienia, cukrzycy oraz poważnych schorzeń układu krążenia, pokarmowego czy moczowego. Natomiast jeśli wartości plasują się poniżej ustalonych norm, oznacza to, że cierpisz na niedowagę bądź jeszcze ostrzejsze stany, takie jak niedożywienie czy wygłodzenie, co jest związane zazwyczaj z niedoborami składników odżywczych, witamin oraz mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przyjęto, że dla osoby dorosłej odpowiednie wartości wskaźnika BMI mieszczą się w zakresie od 18,5 do 24,9.

BMI a inne wskaźniki – kiedy indeks masy ciała nie zdaje egzaminu?

Pierwszym zarzutem, który stawia się indeksowi BMI, są jego bardzo sztywne i sztucznie utworzone ramy, ponieważ zaledwie 0,1 wartości może decydować o tym, czy Twój wynik mieści się w normie albo czy jest już oznaką nadwagi. Co więcej, panuje opinia, że wskaźnik ten jest przydatny jedynie dla osób dorosłych. Oczywiście możesz użyć kalkulatora online, żeby obliczyć BMI dla dziecka, ale ze względu na proces dojrzewania uzyskany wynik może nie być do końca miarodajny. W związku z tym w przypadku nastolatków warto uzupełnić otrzymany rezultat także innymi testami. Jeśli chodzi o młodzież, uznaje się, że określanie wskaźnika zasadne jest dopiero w wieku co najmniej 18 lat, więc nie stosuje się go w stosunku do dzieci.

Ponadto indeks masy ciała nie uwzględnia elementów składających się na konkretną wagę. Zdarza się tak, że osoba intensywnie trenująca na siłowni przekracza określone normy ze względu na rozbudowaną tkankę mięśniową, co sprawia, że w żadnym razie nie cierpi na nadwagę czy otyłość. Wszystkie te aspekty uwzględnia nasz kalkulator BMI online, dzięki czemu gwarantuje możliwie dokładny wyniki – oblicz go również dla siebie!