Dokładny kalkulator BMI online

Supplied by BMI Calculator USA

Zastanawiasz się, jak obliczyć wskaźnik BMI? Mamy dla Ciebie wygodne narzędzie online, dzięki któremu sprawdzisz, czy Twoja waga jest prawidłowa. Kalkulator prawidłowej masy ciała dla dorosłych i dzieci to jedna z najczęściej poszukiwanych stron obliczeniowych, a jeśli chodzi o informacje związaną z dietetyką – na pewno najpopularniejsza. Jakich informacji dostarczy Ci otrzymany wynik? To liczba, która pokazuje dane na temat prawidłowej proporcji masy ciała do wzrostu. Wystarczy porównać odczyt z wartościami zawartymi w tabeli określającymi niedowagę, prawidłową masę, nadwagę lub otyłość. W ten sposób szybko stwierdzisz, czy Twoja waga mieści się w ustalonej normie. A może są powody do niepokoju? Każde odstępstwo warto omówić ze specjalistą lub skorzystać z darmowej porady naszych dietetyków dostępnych na stronie eatlovers.eu.

Wskaźnik BMI – co to takiego?


Kalkulator BMI to inaczej wyliczenie indeksu masy ciała (Body Mass Index). Wynik uzyskuje się przez wpisanie do wzoru dwóch wartości:

  • masy ciała (w kilogramach)

  • wzrostu (w metrach)

Dla potrzeb indeksu drugą wartość należy podnieść do kwadratu. Czy wiesz, że wskaźnik BMI powstał około 200 lat temu jako autorski projekt Belga – statystyka Adolfa Quteleta (stąd czasem można natknąć się na określenie „wskaźnik” lub „indeks Outeleta”). Jednak do oficjalnego słownika nauki trafił dopiero w latach 70. XX wieku. To uniwersalne narzędzie, które pozwala w prosty sposób zorientować się w aktualnym stosunku tkanki tłuszczowej do reszty ciała. Niektórzy zarzucają mu niedoskonałość ze względu na to, że stworzył go statystyk, a nie specjalista od medycyny lub dietetyki. Jednak sprawdza się ono doskonale jako proste narzędzie diagnostyczne do samodzielnego wykorzystania przez laików. Dzięki prostocie każdy zainteresowany może szybko uzyskać przybliżoną, ale wiarygodną informację na temat swojego ciała. Współczesne badania potwierdziły, że kalkulator przeważnie prawidłowo określa stopień otłuszczenia organizmu, dzięki czemu wiele osób trafia pod opiekę dietetyka lub samodzielnie stara się zmienić tryb życia oraz nawyki żywieniowe. W licznych przypadkach wskaźnik pozwolił rozpocząć profilaktykę, a nawet leczenie wielu chorób dietozależnych, dziś powszechnie rozpoznawanych jako choroby cywilizacyjne.

Jak oblicza się wskaźnik BMI?


Zrób to najprościej i wykorzystaj BMI kalkulator Eat Lovers! Tutaj wystarczy w odpowiednie pola wpisać swój wzrost i wagę, by kontrolować indeks BMI i uniknąć ryzyka związanego z nadwagą i otyłością lub przeciwnie – z nadmierną utratą masy ciała, która bywa równie niebezpieczna. Czy potrzebujesz czegoś więcej niż Twoje kilogramy i centymetry? Nie, to absolutnie wszystko! Uzyskanie wyniku jest bardzo proste, natomiast najważniejsze jest to, co zrobisz z podaną informacją. Nasz dokładny kalkulator umieści Twój odczyt na czytelnym wykresie w jednej kategorii i poda odpowiednią informację tuż obok. Dzięki temu od razu dowiesz się, czy Twój stan nie budzi zastrzeżeń, czy to już lekka nadwaga. A może zbliżasz się do otyłości? Jeśli masz 1.77 wzrostu i ważysz 74 kg, program wyświetli wynik 23.62, czerwona kropka znajdzie się w odpowiednim polu, a obok pojawi się napis oznaczający wagę prawidłową. Gdy zdarzy Ci się przytyć i wpiszesz 79 kg, kropka przesunie się do pola „nadwaga”, a wynik 25.22 zostanie opatrzony taką samą informacją. Jeśli już wiesz, co to jest wskaźnik Body Mass Index, wykorzystaj dostępne na naszej stronie okienka do obliczeń i kontroluj masę ciała tak często, jak uznasz to za stosowne.

Dokładny wzór BMI


Nasz dokładny kalkulator to optymalny sposób na obliczenie indeksu prawidłowej wagi. A jak obliczać wskaźnik BMI, jeśli akurat nie masz dostępu do sieci? Nawet poza zasięgiem możesz skorzystać z prostego wzoru i tabeli, by sprawdzić, czy Twoja sylwetka mieści się w normie. Wystarczy zastosować następującą formułę:

Body Mass Index = masa ciała [kg] / wzrost [m2]

Jedyne, o czym należy pamiętać, to podniesienie wartości wzrostu (wyrażonej w metrach, np. 1.73 czy u dziecka 0.95, a nie w centymetrach) do kwadratu. W razie potrzeby można skorzystać z odpowiednich narzędzi znajdujących się w smartfonie lub wykonać działanie w sposób tradycyjny. Jak widać, kalkulator online to najwygodniejsza metoda szybkiego dostępu do ważnego wyliczenia. Dodaj naszą stronę do ulubionych, oblicz BMI dziecka lub dorosłego członka rodziny i dobierz dietę dopasowaną do poziomu nadwagi lub otyłości.

Normy BMI i widełki prawidłowej wagi


Nawet najdokładniejsze obliczanie nie przyda się na nic, jeśli nie zestawisz wielkości pomiaru z tabelą kwalifikacji poszczególnych wskaźników. To również nieskomplikowana podziałka, jednak na naszej stronie zobaczysz rezultat umieszczony na graficznym wykresie. Dzięki temu zaraz po wpisaniu wagi i wzrostu będziesz wiedzieć, gdzie lokuje się Twoje BMI – nasz kalkulator umieści dokładny wynik w formie graficznej. Możesz także wykorzystać obliczenia BMI, sprawdzając rezultat w tej tabeli:

wartość

klasyfikacja dietetyczna

poniżej 18,5

niedowaga

18,5 – 24,9

prawidłowa masa ciała

25 – 29,9

nadwaga

30 – 34,9

otyłość I stopnia

35 – 39,9

otyłość II stopnia

powyżej 40

otyłość III stopnia

BMI zmierzone. Co dalej?


Szczególnym wskazaniem do energicznego działania jest każdy stopień otyłości. Im wyższy, tym bardziej rośnie ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób, np. miażdżycy, cukrzycy, udaru, nadciśnienia, a nawet choroby nowotworowej. To pierwszy krok, by skontaktować ze specjalistą. Oblicz swoje BMI, a w przypadku odchylenia od normy zestaw je z innymi badaniami, które zleci lekarz specjalista. Niewłaściwa dieta może być tylko jednym z powodów otyłości – inne to towarzyszące choroby przewlekłe lub przyczyny genetyczne. W przypadku nadwagi zmień nawyki żywieniowe i postaw na zwiększoną aktywność fizyczną. Chętnie doradzimy Ci, jak dobrać dietę, byś poradził sobie z nadmiarowymi kilogramami.

BMI a wiek i płeć badanego


Nie w każdym przypadku obliczanie BMI jest rozstrzygające nawet na wstępnym etapie. Pamiętaj, że wskaźnik dla dzieci nie uwzględnia specyfiki okresu dojrzewania. Ten wynik trzeba zweryfikować w innych badaniach, zleconych przez specjalistę. Jeśli chodzi o męskie lub kobiece BMI, wskaźniki są miarodajne, choć należy pamiętać, że Panie mają większą tendencję do przyrostu tkanki tłuszczowej. Trzeba raczej zwrócić uwagę na specyfikę indywidualnej budowy – oprócz klasycznego Body Mass Index, oblicz także gęstość kości czy masę mięśni.

Wylicz BMI z precyzyjnym kalkulatorem online


Sprawdź podstawowy wskaźnik, dostępny w prostym wyliczeniu na podstawie wagi i wysokości. Zadbaj o zdrowie swoje i rodziny (pamiętaj, że kalkulator BMI dziecka i dla nastolatków może nie uwzględnić wahań masy związanej z wiekiem). Zacznij dbać o zdrowie i lepsze samopoczucie, a jeśli nie wiesz jak, oblicz BMI na dobry początek i zdobądź podstawową wiedzę o dobrych nawykach ruchowych i żywieniowych. Pamiętaj, że pozbywając się otyłości i nadwagi:

  • usprawnisz stawy, mięśnie i ścięgna,

  • polepszysz stan serca i układu krążenia,

  • zmniejszysz obecność szkodliwych substancji we krwi,

  • znacznie poprawisz ciśnienie krwi.

Poznaj sekrety BMI – kalkulator Eat Lovers nauczy Cię, jak kontrolować stan własnego ciała. Stawką jest zdrowie, dobre samopoczucie i zgrabna sylwetka. To wcale nie jest trudne – zapraszamy do bezpłatnej konsultacji z naszymi ekspertami.