Kalkulator BMI - EatLovers.eu

Kalkulator BMI

Co to jest wskaźnik BMI?

BMI (ang. Body Mass Index) jest to wskaźnik, którego celem jest obliczenie własnego wskaźnika masy ciała. Wartość BMI wyliczamy za pomocą prostego równania, które wykorzystuje masę ciała oraz wzrost.

Co to jest kalkulator BMI?

Kalkulator BMI to narzędzie, dzięki któremu w szybki i dostępny sposób możemy  obliczyć nasz wskaźnik BMI.

Jak działa kalkulator BMI?

Wystarczy wpisać odpowiednie parametry w naszym kalkulatorze BMI by program automatycznie podał Twój współczynnik masy ciała.

Współczynnik ten jest wykorzystywany do oceny ryzyka rozwoju chorób związanych np. z nadmierną masą ciała (choroba wieńcowa, miażdżyca, cukrzyca czy udary mózgu).

Aby obliczyć indeks masy ciała, skorzystaj z kalkulatora BMI i wpisz do tabelki swój wzrost i wagę. 

Normy wskaźnika BMI zostały sporządzone przez Światową Organizację Zdrowia (ang. WHO) i zawierają się w przedziale od 18,5 do 24,9.

 Obecnie przyjmuje on następujące wartości:

  • poniżej 16 → wygłodzenie 
  • od 16 do 16,99 → wychudzenie
  • od 17 do 18,49 → niedowaga
  • od 18,5 do 24,99 → waga prawidłowa
  • od 25 do 29,99 → nadwaga
  • od 30 do 34,99 → otyłość I stopnia
  • od 35 do 39,99 → otyłość II stopnia (tzw. Kliniczna)
  • od 40 wzwyż → otyłość III stopnia

BMI u sportowców

Warto dodać, że współczynnik BMI jest rekomendowany nie dla wszystkich. Mówimy tutaj o sportowcach, którzy często mają zawyżoną wagę ze względu na dużą ilość tkanki mięśniowej.

BMI u dzieci oraz kobiet w ciąży

Z uwagi na to, że kalkulator BMI mówi nam tylko o tym jak wygląda stosunek masy ciała do wzrostu, są pewne przypadki, w których to się nie sprawdza. Tak jak u sportowców, to dotyczy również kobiet w ciąży oraz dzieci do 14 roku życia.

Wskaźnik Queteleta II (bo tak inaczej nazywamy BMI) służy do określania stanu tkanki tłuszczowej w naszym organizmie. A dzięki naszemu kalkulatorowi BMI zawsze jesteś w stanie kontrolować swoją masę ciała, a wyniki niezależnie od płci są interpretowane podobnie.

Chcesz skonsultować wyniki z naszym dietetykiem i dopasować dietę pudełkową? Napisz do nas maila na catering@eatlovers.eu