Na czym polega dieta ketogeniczna?

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dla wielu osób dieta ketogeniczna jest najlepszym sposobem na szybkie schudnięcie. Opiera się ona na wysokiej podaży tłuszczów i bardzo niskiej węglowodanów oraz białka. Dzięki temu w organizmie to tłuszcz zaczyna pełnić funkcję źródła energii, co staje się powodem jego spalania.

Dieta ketogeniczna

Jej popularność wzrasta w ostatnich latach, jednak wraz z przybywaniem zwolenników, pojawia się także coraz więcej osób mających wobec niej wątpliwości. Dieta ketogenna jest skuteczna, ale wielu specjalistów twierdzi, że bezpieczna może być tylko, jeśli jest praktykowana pod okiem fachowców. Jest dość radykalna, dlatego nierzadko budzi kontrowersje. Na czym polega, jakie są jej zasady i jak w tej diecie wygląda jadłospis? Sprawdź i zobacz, czy warto zainteresować się tą metodą odżywiania i odchudzania.

Tłuszcz to Twój przyjaciel – zasada diety ketogennej

Większość osób, dla których ważne jest utrzymanie zgrabnej sylwetki, już na sam dźwięk słowa: tłuszcz, dostaje dreszczy. Tymczasem, nie zawsze jest to winowajca tycia. Są plany żywieniowe, które stawiają na wysoką podaż tej wartości odżywczej. Takie są zasady diety ketogenicznej. Wiele osób nie może w to uwierzyć, ale naprawdę można jeść dużo tłuszczów i jednocześnie tracić na wadze. Co to jest i na czym polega dieta keto?

Co to jest dieta keto? Główne założenia

Jest to żywienie dążące do znacznej redukcji węglowodanów na rzecz tłuszczów. Dieta ketogeniczna opiera się na przewrotnej koncepcji, wedle której spożywanie tłuszczu sprzyja jego spalaniu.

Żeby zrozumieć, co to jest dieta keto, należy dowiedzieć się, jak wyglądają proporcje podaży wartości odżywczych w tradycyjnym żywieniu. Specjaliści zalecają, aby jeść produkty, które dostarczą kalorie wg. następującego schematu:

  • 50% z nich powinna pochodzić z węglowodanów,
  • 15% z białek,
  • 35% z tłuszczów.

Węglowodany to źródło energii, proteiny głównie budują masę mięśniową, a tłuszcze stanowią rezerwy i regulują wiele procesów metabolicznych oraz hormonalnych. W przypadku diety ketogenicznej proporcje te wyglądają zupełnie inaczej i to stanowi przyczynę narosłych wokół niej kontrowersji.

W tym modelu posiłki powinny być tak rozłożone, żeby dostarczały:

  • 80-90% tłuszczów,
  • 10-20% węglowodanów i białka.

Trzymanie się tych zasad jest bardzo istotne.

Dieta ketogeniczna – na czym polega?

W tym żywieniu jadłospis opiera się na redukcji węglowodanów. Chodzi o to, by nie dostarczały one energii niezbędnej do funkcjonowania. W przypadku jej braku organizm zaczyna poszukiwać alternatywnych źródeł „paliwa”. A gdzie one się znajdują?

Oczywiście w tkance tłuszczowej. Mitochondria sięgają do tłuszczu, by przerabiać go na energię. W wyniku tego procesu dochodzi do ketozy, czyli rozpadu komórek tłuszczowych. To w tym momencie rozpoczyna się spalanie nadmiarów, czyli chudnięcie. Cząstki tłuszczowe trafiają do krwi, gdzie ich stężenie staje się większe od glukozy. Pełnią od teraz funkcję paliwa napędzającego organizm do działania, zamiast niedostarczanych węglowodanów. Dlatego dieta keto ma pozytywne opinie i zyskuje na popularności wśród osób, które postanowiły zmienić swoją sylwetkę.

Zalety

Największą zaletą diety keto jest oczywiście jej efektywność. Przejście na ten model żywienia pozwoli szybko spalić tkankę tłuszczową i schudnąć. Jako plus wskazywane jest także poczucie lekkości i świeżości w pierwszym okresie korzystania z wysokotłuszczowego jadłospisu.

Paradoksalnie osoby stosujące ten model żywienia, mimo niedostarczania odpowiedniej ilości węglowodanów, czują się na początku bardzo energiczne. Jest to związane z postępującą w krótkim czasie redukcją tkanki tłuszczowej, która z kolei jest przyczyną poczucia ospałości i ciężkości. Z jednej strony dochodzi do usuwania nagromadzonych lipidów, a z drugiej trafiają one do krwi jako źródła energii, które napędzają organizm.

Co więcej, spadek udziału glukozy w produkcji pokładów energetycznych powoduje, że zaczyna ona w większym stopniu wspierać pracę systemu nerwowego, dlatego poprawia się także samopoczucie, a niekiedy zmniejszają się pewne dolegliwości neurologiczne.

Po trzech miesiącach efekt lekkości mija

Poczucie lekkości i świeżości utrzymuje się najczęściej do trzech miesięcy. Po upływie tego okresu zazwyczaj pojawiają się pierwsze efekty uboczne. Dieta ketogeniczna staje się przyczyną senności, osłabienia koncentracji, a także powoduje problemy z trawieniem. Jest to związane z dużą ilością tłuszczów, które niekorzystnie wpływają na kondycję jelit. Dlatego stosowanie tej metody nie może być trwałe. Specjalista podpowie, jak długo można z niej bezpiecznie korzystać, by nie doszło do pojawienia się niekorzystnych zmian w organizmie.

Jak zacząć przygodę z dietą ketogeniczną?

Przede wszystkim nie wolno działać samemu. Jak zacząć dietę ketogeniczną? Zawsze przed przystąpieniem do nowego planu żywienia należy skonsultować się z lekarzem. Nie każdy może tak radykalnie ograniczyć podaż białek i węglowodanów. Są to przede wszystkim osoby cierpiące na choroby nerek, trzustki oraz wątroby. Odpowiednie badania dadzą odpowiedź, czy można bezpiecznie spróbować odchudzania tłuszczami.

Kolejnym krokiem jest wizyta u dietetyka. Keto działa, ale pod warunkiem, że jadłospis jest prawidłowo ułożony. Zbyt mała redukcja węglowodanów nie obniży poziomu glukozy we krwi do właściwego poziomu, co spowolni spalanie tłuszczu, a także stanie się przyczyną odczuwania głodu.

Jadłospis diety keto – co jeść?

Podstawą jadłospisu keto są produkty wysokotłuszczowe, ale mało przetworzone. Chodzi o dostarczanie dużej ilości tłuszczów, które można znaleźć w:

  • maśle,
  • olejach (przede wszystkim kokosowym),
  • smalcu.

Dietetyk uwzględni także wprowadzenie takich produktów jak orzechy, awokado, tłuste ryby, jajka i mięso o niskiej zawartości protein. Z kolei węglowodany dostarcza się z warzyw oraz owoców ubogich w cukry. Pamiętaj, że w diecie ketogenicznej artykuły białkowe i węglowodanowe spożywane są w niewielkich ilościach.

Skorzystaj z planu opracowanego przez fachowców!

Chcesz szybko zmienić sylwetkę? Dieta keto zbiera pozytywne opinie od osób, której ją stosowały. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli potwierdzi, że możesz bezpiecznie wprowadzić ten model żywienia, wejdź na naszą stronę eatlovers i zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy. Profesjonalni dietetycy rozpiszą idealny jadłospis, a pracownicy dowiozą pod dowolny adres Twoją dietę pudełkową. Oszczędzisz czas potrzebny na gotowanie i liczenie kalorii oraz proporcji poszczególnych wartości odżywczych. Zyskasz gwarancję, że jesz dokładnie tyle, ile potrzebujesz, by efektywnie spalać tłuszcz.

Zobacz także
Zostaw komentarz

Your email address will not be published.Required fields are marked *